banner13

banner12

banner38

banner35

TANKLA GÜREŞEN ADAMI TANIYOR MUSUNUZ?

TANKLA GÜREŞEN ADAMI TANIYOR MUSUNUZ?

MUSA SERİN

18 Ocak 2018, 12:57
Bu makale 1330 kez okundu
      Osmaniye’nin “Mutlu Şehir” olabilmesi için, Osmaniye’nin “şehri emini” Sayın Kadir KARA var gücü ile çalışıyor. Daha doğrusu bazı aksaklıkların görülmesine rağmen biz çalıştığını düşünüyoruz ve/veya düşünmek istiyoruz. Son günlerde yapılan yolların asfaltlama çalışmaları, belediye binamızın önüne konulan dedelerimizin büstleri vs önemli bulduğum çalışmalardır. Bunun yanında “yılan hikâyesine dönen” doğalgaz çalışmaları şehrin sahipsizliğini gösteriyor. Yüklenici firma “bir dereden bir tepeden” çalışmalarla insanımızı canından bezdiriyor. Apartmanda oturuyorsan şanslısın, hemen doğalgaz hattı döşenip sıcak sıcak geçiriyorsun soğuk kış günlerini. Apartmanda oturmuyorsan yandın demektir; “üşümeye devam et” diyorlar.
      Neyse konumuz bu değil aslında, bu doğalgaz meselesini bir başka yazıda konu edinip asıl konumuza dönelim. Osmaniye’nin “çoluğuyla çocuğuyla” “yediden yetmişe” bütün insanları mutlu etmek için çalışıldığını görmek bizlerinde mutlu edildiğini bilinmesini istiyorum. Şöyle ki; Osmaniye’mize muhteşem bir MASAL PARK kazandırıldı. Allah razı olsun bütün emeği geçenlerden. Açılışa Osmaniye’mizin ve Türkiye’mizin hatta Türk Dünyasını iftihar kaynağı Bilge Lider Devlet Bahçeli’nin katılmasıyla muhteşem bir kalabalıkla gerçekleşmiş olması güzelliği daha da güzel bir şekle getirdi. Masal parkta çocuklar mutlu olacak elbet. Parktan ayrılırken çocukların yüzlerinde gülücükler görülebileceğini tahmin ediyorum. Çocukların yüzlerinde gülücükler açarken belki de günlerce anlatacaklar, ana babalarına sorular soracaktır. Masallarda olayların hemen hepsinde mutlu sonla ermesi çocuğun mutlu olmasını da sağlayacaktır elbette.
      Sözün burasında bir başka konuya girmek istiyorum. Masallar güzel de, çocuğu masal dünyasında gerçeklerin dünyasıyla buluşturmak, gerçeklerle tanıştırmak daha da güzel olsa gerekir. Masal tadında hem göze, hem de kulağa hitap edecek öyle çok olaylar ve kahramanlar var ki saymakla bitmez. İste Çanakkale’de mutlu sona ermemizi sağlayan, tarihe o muhteşem ÇANAKKALE ZAFERİNİ bizlere kazandıran kahraman askerlerimiz ve onlardan bir tanesi olan Seyit ONBAŞI masal tadında anlatılabilir çocuklarımıza. Aslında Seyit ONBAŞI bilinen kahramanlardan sadece biri. Seyit ONBAŞI’dan başka daha adı sanı bilinmeyen daha nice kahramanlarımız var masal tadında anlatılabilecek… İşte onlardan biri de Pehlivan MUSTAFA; hem de Osmaniye’mizin yetiştirdiği bir değer…  Osmaniye’mizin yetiştirdiği bir değer, bir kahraman da kim biliyor Pehlivan MUSTAFA’yı?  Osmaniye’de, hele hele çocuklarımız ve gençlerimizden bilenler belki de bir elin parmakları kadardır. Bir elin parmakları kadar olan bilinme sayısını onlara, yüzlere hatta binlere çıkarmak bizlerin elinde elbet. Bizler anlatabilirsek Pehlivan MUSTAFA’ları çocuklarımızda tanır, gençlerimizde tanır elbet… Önemli olan anlatmak, çocukların önüne “rol model” olarak Pehlivan MUSTAFA’ları koymakla olur. Bunu çizgi filim, sinema filmi olarak yapılabileceği gibi masal tadında bir anlatımla yazıya döküp okumaları sağlanabilir. Çocuk Edebiyatında Türkiye’mizde, hatta Türk Dünyasında en tanınmış isim şüphesiz Bestami YAZGAN dostumuz bunu en kısa zamanda yazacaktır, belki de başkaları da Palalı’yı, Rahime Anayı da masal tadında anlatımla çocukların önüne gelmesini sağlayacaklardır.
      Kalem ehli yazacakta şehrin yöneticileri duracak mı? Hayır! Onların da yapacağı birçok işler vardır elbet. Önce bir yarışma düzenleyip “Osmaniye’nin kurtuluşunda şehit düşen” kahramanların hayat hikâyelerini masal tadında bir anlatımla; ister masal, ister hikâye, isterse roman yarışması yapabilirler. Hem de geç kalmadan hemen şimdi. Birde bu kahramanlardan Pehlivan MUSTAFA’nın heykeli dikilebilir, hem de Masal Parkın giriş-çıkış kapısını tam karşısına. Çocuklar görmeli ve şunu iyice bilmeli ki dünyada tankla güreşen bir başka yiğit yok. Dünyada tankla güreşen bir yiğit var o da Pehlivan MUSTAFA, hem de Osmaniye’li ve güreş hadisesi de Osmaniye’nin Fransız ve Ermeni gâvurlarına karşı verilen mücadelede vuku bulmuştur. Sadece bu bile Pehlivan MUSTAFA’nın heykelinin dikilmesine yeterde artar bile. Bakınız Türk Eğitim Sen Osmaniye Şube Başkanı Ahmet KANDEMİR ne diyor: “TANKLA GÜREŞEN TÜRK İŞGALDE FRANSIZ TANKINA OMUZ VERİP DURDURAN PEHLİVAN MUSTAFA Pehlivan Mustafa'nın güreştiği tank Renault FT-17 tankıdır. Renault FT-17 tankı Fransız tank...” Ahmet KANDEMİR( Türk Eğitim Sen Osmaniye Şube Başkanı).
       
      Ahmet Bey, bir öğretmen ve bir sendika başkanı. Pehlivan Mustafa’nın tankla güreşini temsil eden bir resmi ve resmin yanına olayın nasıl vuku bulduğunu anlatan yazıyı da ekleyip güzel bir baskıyla bastırmış. Sendikaya uğrayıp temin edilebilir ve izahatta alınabilir Ahmet Başkanımdan. Şundan da eminim ki Ahmet Başkanımın imkânları kâfi gelse Pehlivan MUSTAFA’nın tankla güreşen heykelini yaptırıp şehrin en güzel yerine diktirirdi, belki de masal parkın karşısına diktirip “bu da benim armağanım olsun” derdi, ama bunu da belediye başkanımız, Osmaniye’mizin “ŞEHRİ EMİNİ” Kadir KARA Bey yaptıracaktır. Ne dersiniz başkanım çok şey mi istiyoruz sizden?
      Allah’a emanet olasınız.

Yorum Gönder