banner13

banner12

banner38

banner35

Yukarıçiyanlı, Çiğdemli ve Yukarıbozkuyu Köylerine 22 Bin Zeytin Fidanı Dağıtıldı

16 Mart 2018 Cuma 18:24
Bu haber 692 kez okundu

Yukarıçiyanlı, Çiğdemli ve Yukarıbozkuyu Köylerine 22 Bin Zeytin Fidanı Dağıtıldı

Yukarıçiyanlı, Çiğdemli ve Yukarıbozkuyu Köylerine 22 Bin Zeytin Fidanı Dağıtıldı
Atatürk Üniversitesi tarafından yürütülen ve Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı Şirketi tarafından desteklenen “Geleceğe Doğru Bakmak-BTC Boru Hattı Boyunca Sürdürülebilir Kalkınma Projesi” kapsamında Kadirli İlçesinde tarımsal kalkınmaya yönelik olarak Yukarıçiyanlı, Çiğdemli ve Yukarıbozkuyu köylerine zeytin fidanı dağıtıldı. Kadirli ilçesinin toprak yapısı ve iklim şartlarına uygun olan Gemlik çeşidi zeytin fidanlarının Yukarıçiyanlı Köyünde gerçekleştirilen dağıtım törenine; Vali Ömer Faruk Coşkun, Kadirli Kaymakamı Tamer Orhan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, ilçe kurum müdürleri, Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, BTC Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mükerrem Kaya, köy muhtarları ve çiftçiler katıldı.
 
Törenin başında konuşan BTC Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mükerrem Kaya, “Atatürk Üniversitesi ve Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi kapsamında ilçemizde 3 köyümüz için 22 Bin fidan temin etmiş bulunuyoruz. Bu 22 Bin fidan yaklaşık 900 dönüm araziye dikilecek. BTC Sosyal Sorumluluk Projelerini uzun yıllardan beri Atatürk Üniversitesi ile birlikte yürütüyor. Bu projenin başlatılmasında il müdürlüğümüzün çok gayretleri oldu. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bugüne kadar, bugünkü proje ile beraber, 63 Bin zeytin fidanını Kadirli’ye dikmiş olacağız” diye konuştu.
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam ise “Bugün burada 22 Bin fidan dağıtılacak ancak 2015 ve 2016 yılları içerisinde merkez ilçeye bağlı köylerimiz Köyyeri, Gökçedam, Kırmacılı’da ve Kadirli’ye bağlı Aşağı Bozkuyu’da toplam 43.380 fidan dağıtımı gerçekleştirildi” dedi. BTC’den bugüne kadar toplam 917 bin TL’lik destek sağlandığını belirten Sağlam, emeği ve katkısı olanlara teşekkür etti.
 
Son olarak konuşan Vali Ömer Faruk Coşkun ise, “Bakü-Tiflis-Ceyhan Projesi kapsamında, Koordinatör Hocamızın önderliğinde, köylerimize yönelik sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriliyor. Projeye destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu fidanlar bundan sonraki süreçte ilimizdeki zeytin üretimine önemli bir katkı sunacaktır” dedi.
 
Konuşmaların ardından ilk fidanları, bereketli olması temennisi ile üreticiye dağıtan Vali Ömer Faruk Coşkun, “Bu projeler elbette faydalı projeler ama önemli olan üreticilerimizin bu fidanlara sahip çıkması ve böylece bu projelerin sürdürülebilir olması. Bizler çiftçimize her zaman destek vereceğiz, çiftçimizin de gayret göstereceğine inanıyorum” diye konuştu.
 
Proje kapsamında toplam 22.000 adet zeytin fidanı dağıtımı gerçekleştirildi. 129 çiftçinin yararlandığı proje ile 919 dönüm arazide zeytin bahçesi kurulmuş olacak.
ALİ İMAT
HABER80 GAZETESİ
www.seksenincisehir.com 

Yorum Gönder