banner13

banner12

banner38

banner35

Osmaniye Sivil Toplum Platformu’ndan Zeytin Dalı Harekâtı’na Destek

17 Şubat 2018 Cumartesi 14:03
Bu haber 349 kez okundu

Osmaniye Sivil Toplum Platformu’ndan Zeytin Dalı Harekâtı’na Destek

Osmaniye Sivil Toplum Platformu'ndan Zeytin Dalı Harekâtı'na Destek
Osmaniye Sivil Toplum Platformu heyeti Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti’ni (OGC) ziyaret etti. Ziyarete Hayrat Vakfı Osmaniye Temsilcisi ve Osmaniye Vefa-Der Başkanı Ramazan Türker, Önder Osmaniye İmam Hatipliler İl Başkanı Ömer Bahçeci, Ensar Vakfı Osmaniye Şube Başkanı Nuri Mingan, İlim Yayma Cemiyeti Osmaniye Şube Başkanı Arif Çapar, İLSANDER Osmaniye Şube Başkanı Süleyman Dağ, Hoşsada Vakfı- OGED Temsilcisi Fut Tülüce, TÜGVA Başkan Yardımcısı Hakan Gül katıldı.
Platform adına açıklama yapan Arif Çapar; “Dün olduğu gibi bugün de görülüyor ki; küresel güç odakları, yaşadığımız coğrafyayı dizayn etmek, bilhassa enerji ve ham madde kaynaklarına ve koridorlarına dilediklerince hükmetmek istiyorlar. Uluslararası toplum, kirli siyasi emellerine, bölgede oluşturdukları; PKK, PYD, YPG, DAİŞ gibi terör örgütleri eliyle ulaşmaya çalışıyor. İslam coğrafyasında yıllardır süregelen vekâlet savaşları nedeniyle bölge kan gölüne dönmüş, milyonlarca insan çaresizlik içinde yerlerinden ve yurtlarından çıkmak zorunda kalmıştır. Bunun en sonuncusunu şu an güney sınırımızda yaşamaktayız.
Ülkemizin de müdahil olmak zorunda kaldığı bu son kriz ince ince planlanarak kapitalist çıkarlar uğruna yüzyıllardır rahat bırakılmayan ve türlü sinsi oyunlarla adeta kanlı bir satranç tahtasına çevrilen coğrafyamız üzerinde kirli oyunların hiç bitmediğinin bir göstergesidir..
Bu haksızlıklara sessiz kalmayan, her zaman ezilmişlerin yanında yer alan ve dik bir duruş sergileyen Türkiye, bu süreçte 15 TEMMUZ darbe girişimi dâhil pek çok badireler atlatmış, içerden dışarıdan birçok tehditle karşı karşıya kalmış ve kalmaya da devam etmektedir.
Türkiye’nin para ile satın almak istediği halde alamadığı modern silahlar da dâhil olmak üzere, bir terör örgütünün bir orduyu donatacak şekilde tüm uluslararası anlaşmalara aykırı olarak ABD tarafından silahlandırılması, stratejik ortaklık kavramı ile ne ölçüde bağdaşabilir?
NATO’da dış tehditler karşısında müttefiklik anlaşması gereği yanımızda olması gerekirken sorun çözmeye yönelik tekliflerimize karşı sessiz kalmaktadır. Bırakın desteği, aksine terörle mücadelede Devletimize köstek olmaktadırlar. 
Avrupa ülkeleri, olaya çözüm odaklı değil sömürgeci bir mantıkla yaklaşmaktadır. 
Dünya mazlumlarının sesi olan Türkiye, kökenine, dinine, mezhebine bakmadan 3,5 milyonu aşkın Suriyeli mazluma ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’ye karşı oynanan bu oyun bozulmalıdır.
Elbette ki, hiçbir ülke göz göre göre kendi aleyhine kurgulanan böyle bir sinsi plana karşı sessiz kalamaz. Türkiye de öyle yaptı. İşgalci bir sıfatla değil, güvenliği sağlamak ve barışı korumak, terör koridoruna izin vermemek amacıyla harekete geçti. Uluslararası güçlerin, sözde müttefik ülkelerin duyarsızlığı karşısında kendi göbeğini kendisi kesmeye karar verdi. Uluslararası hukuktan kaynaklanan ve en doğal hakkı olan kendi sınırlarını koruma hususunda harekete geçmiştir. “Zeytin Dalı” adı verilen operasyonla barışı vurgulayarak bölgeyi terörden temizlemek, gerek bataklığı yerinde kurutmak, gerekse kendi sınırları içinde huzuru temin etmek amacıyla sınır ötesi harekâta girişmiştir.
Coğrafyamızda bunca kan ve gözyaşı dökülürken, milyonlarca kardeşimiz göçmen durma düşerken, İslam dünyasının sessizliği ve çaresizliği de ayrı bir dert. Bu günlerde birlik olmaya, birlikte sürdürülebilir projeler geliştirmeye, haksızlıklara karşı durmaya ve gücümüzün farkına varmaya ne kadar muhtacız… 
Bu çerçevede Osmaniye Sivil Toplum Platformu olarak Türkiye’nin uluslararası hukuk çerçevesinde başlattığı ve devam eden ve de toplumun %90 aşan kısmının onayını almış bu harekâta bizlerin de desteğinin tam olduğunu, gerektiğinde ordumuzla birlikte bu uğurda seve seve canımızı fedâ edebileceğimizi beyan ediyoruz. 4 asrı Osmanlı Hâkimiyetinde geçmiş, 14 asırlık İslâm Toprağı olan Suriye'de, Kahraman Ordumuzun, Özgür Suriye Ordusu ile birlikte yürüttüğü bu harekâta desteğimizin sonuna kadar devam edeceğini kamuoyuna saygıyla arz ederiz.
Ülkemizde bir kesimin; "Savaşa Hayır!" sloganıyla, bilerek ya da bilmeyerek Terör örgütlerine destek olduğunu esefle müşahede ediyoruz. Bu kesimin, en kısa sürede bu hatalarından dönmelerini ve yedi düvele karşı yürütülen bu mücadeleye destek olmalarını, milletimizin safında yer almalarını bekliyoruz!
Tüm halkımızdan, harekât süresince, ev ve işyerlerini bayraklarla donatmasını talep ediyoruz! Osmaniye Sivil Toplum Platformu olarak, 18 Şubat 2018 Pazar Günü Saat 10.00'da, Kahraman Ordumuza destek çerçevesinde, sınıra konvoy düzenlenecektir, tüm halkımız davetlidir” dedi.
Ziyaret için heyete teşekkür eden OGC Başkan Yardımcısı Mustafa Bardak, “Cemiyet olarak her zaman Osmaniye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarının yanında olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Güzel bir etkinlik düşünmüşsünüz. Yolunuz açık, Allah yar ve yardımcınız olsun” diye konuştu.
Ali Celal KAYMAK

Yorum Gönder