banner13

banner12

banner38

banner35

Kadir Başkan, Akdeniz Ekonomi Forumuna konuşmacı olarak katıldı

09 Mart 2018 Cuma 17:54
Bu haber 496 kez okundu

Kadir Başkan, Akdeniz Ekonomi Forumuna konuşmacı olarak katıldı

Kadir Başkan, Akdeniz Ekonomi Forumuna konuşmacı olarak katıldı
Akdeniz Ekonomik Forumunda konuşan Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, yaşanılan bölgenin birlikte ayağa kalkabilmesi ve hep birlikte var olan değerlerin paylaşarak birlikte büyümesi gerektiğini söyledi.

Kalkınma Bakanlığı’nın desteği, NTV & Özgencil işbirliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz İhracatçılar Birliği, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve Mersin Ekonomi Platformu bölge ortaklığında ilk kez düzenlenen  “Akdeniz Ekonomi Forumu” Mersin’de gerçekleştirildi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın birinci gün açılış konuşmasını yaptığı forumda, KKTC  Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, belediye başkanları ve sektör temsilcileri Akdeniz havzasının geleceğine ilişkin ekonomik ve sosyal yaklaşımları ele aldı.

 “Tarihi Kentlerden Günümüze – Akdeniz Mavisinden Yaşanabilir Yeşil Şehirlere” konu başlığı altındaki forum panelinde  konuşmasını yapan Başkan Kara, yaşanılan bölgenin birlikte ayağa kalkabilmesi ve hep birlikte var olan değerlerin paylaşarak birlikte büyümesi gerektiğini söyledi.

Başkan Kadir Kara konuşmasına şöyle devam etti: “Antalya’dan başlayarak  Hatay’ın sınırlarının bittiği uç noktaya kadar  denize sahili olan bu şehirlerin jeostajetik açıdan dünyanın en önemli bölgesinde olduğunu öncelikle belirtmek istiyorum. Geçmişte ve bugün de bölgede yaşanan sıkıntıların temelinde bu yatıyor. Akdeniz ekonomik forumu şu açıdan önemli; İnsanlar nasıl birilerine yaslanarak büyürse güçlenirse şehirlerde aynı şekilde bir birinde aldıkları güç ile enerji ile ayakta kalıp hayatlarını sürdürebilirler.  Gaziantep gibi interlandı  geniş,  Şanlıurfa’da  Atatürk barajının suladığı havzalar dahil olmak üzere,  İskenderun limanına yapımı devam eden Amanos Dağlarının altından geçecek  tünel  sayesinde  üretimde ciddi söz sahibi olan Konya ve Kayseri gibi şehirlerle bütünleşme sağlanabilecektir. Geniş bir havzada büyük bir nüfusun ve bu kadar büyük bir üretimin birleşerek bir güç haline gelmesi bölgenin ve ülkenin gelişmesine büyük katkılar sağlayacaktır.Her şehrin aynı şeyi yapması veya birbiriyle yarışması değil, birbirine destek olarak kenetlenmesi ve dayanışması bu forumun amacına ulaşmasını sağlayacaktır.  Bölgemiz önemli bir ulaşım ağı içerisinde ve bu alanın sağlamış olduğu avantajları da kullanarak şehirlerimizin planlamalarını birbirleri ile paylaşmaları bu forumlar önderliğinde yapılabilir. Akdeniz Ekonomik Forumu’nun, yıllardır bölge için özlenen üretimin yapıldığı, bölgemizin tüm şehirleri ile birlik içerisinde gelişip kalkınması açısından büyük bir adım olduğuna inanıyorum.  

Bizler,  belediye başkanları olarak kendi şehirlerimizde rutin belediye hizmetleri ve son dönemlerde değişen belediye yasası ile birlikte sosyal alanlarda da şehrimizin büyümesine gelişmesine katkı sağlamaya çalışıyoruz.  Tarihi ve kültürel varlıklarımızı koruyarak gelecek nesillere daha yaşanabilir şehirler bırakmayı hedefliyoruz. Şehirlerin yenilenmesi konusunda,  kentsel dönüşüm uygulamalarında benim karşı çıktığım bir hususu da belirtmek istiyorum.  Yapı stoğunun yenilenmesi konusunda çok daha istikrarlı ve sonuç alıcı çalışmalar yapılması gerekmektedir. Konu sadece devlet eliyle değil aynı zamanda özel girişimlerin de planlamaya dahil edilerek desteklenmesi, planlama yapılan alanların özendirici cazibe merkezi haline getirilmesi ile  mümkün olabilecektir."
ALİ İMAT
HABER80 GAZETESİ
www.seksenincisehir.com 

 

 

Yorum Gönder