banner13

banner12

banner38

banner35

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 81. Yönetim Kurulu Toplantısı Osmaniye’de Yapıldı

08 Mart 2018 Perşembe 16:04
Bu haber 418 kez okundu

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 81. Yönetim Kurulu Toplantısı Osmaniye’de Yapıldı

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın 81. Yönetim Kurulu Toplantısı Osmaniye'de Yapıldı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 81. Yönetim Kurulu Toplantısı, DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun başkanlığında, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Hatay Valisi Erdal Ata, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfi Savaş, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Teke, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız’ın katılımlarıyla Osmaniye Polisevi'nde gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, toplantının hayırlı olmasını dileyerek “Ajansımız, 2017 Yılı Çalışma Programında yer alan faaliyetlerini tamamlamış ve 2018 Yılı Çalışma Programı kapsamındaki çalışmalarına Ocak ayı itibariyle başlamıştır. 2017 Yılı faaliyetleri çerçevesinde devam eden projelere 13 Milyon TL’nin üzerinde hibe desteği sağlanmış, ulusal ve uluslararası alanda 14 adet işbirliği protokolü yapılarak çeşitli etkinlikler düzenlenmiş, 12 adet analiz, fizibilite ve planlama çalışması gerçekleştirilmiştir. Teknik Destek Programı ile 29 adet başarılı projede toplam 123 günlük eğitim programı ile 333 kişiye çeşitli alanlarda teknik uzmanlık eğitimi ve danışmanlığı sağlanmıştır” diye konuştu.

Vali Ömer Faruk Coşkun konuşmasının devamında, “Tüm bu çalışmalara 2018 yılı Çalışma Programı çerçevesinde de devam edilecektir. Bu amaçla 15 Ocak 2018 tarihinde ilan edilen Mali Destek Programları kapsamında başvuruların alınmasına devam edilmektedir. Destek programları ile ilgili tüm kesimlerin faydalanmasını sağlamak amacıyla eğitim ve bilgilendirme toplantılarına devam edilmektedir. Bugüne kadar il merkezleri de dâhil olmak üzere bölgemizdeki tüm ilçelerde bilgilendirme ve eğitim toplantıları düzenlenmiş ve bu etkinliklere 1700’den fazla kişi katılmıştır. Toplam 30 Milyon TL desteğin sağlanacağı programlarda, başvuruların alınmasına 6 Nisan 2018 tarihine kadar devam edilecektir. Bunun yanı sıra 2018 yılı Teknik Destek Programı’nın hazırlıkları tamamlanmıştır. Kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki mesleki kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik eğitim, danışmanlık ve geçici uzman görevlendirme olanağının sunulduğu Teknik Destek Programı önümüzdeki günlerde ilan edilecektir. Bölgemizdeki sektörlerin ve firmaların tanıtımına yönelik çalıştay, konferans ve fuar desteği gibi organizasyon desteği sağlayan Ajansımız, bu kapsamda 23-28 Ocak 2018 tarihleri arasında İstanbul’da yapılan IMOB 2018 Uluslararası Mobilya Fuarı’na illerimizin katılımını sağlamıştır. Organizasyon çalışmalarında ise her üç ilimizde 11. Kalkınma Planı İstişare Toplantıları ile Kahramanmaraş’ta Zeytincilik Çalıştay’ı gerçekleştirilmiştir. Fuar katılımlarına 4-7 Nisan 2018 tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak olan AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı ile devam edilecektir. Bunların yanı sıra Kalkınma Bankası ile yapılan işbirliği çerçevesinde bölge illerimizin yatırım potansiyellerinin belirlenmesi amacıyla bir analiz çalışması yürütülmektedir. Her üç ilimize yönelik Potansiyel Yatırım Alanları Raporu’nu ortaya koyacak bu analiz kapsamında illerimize yönelik teknik geziler ve raporlama çalışmaları devam etmektedir. Fizibilite çalışmaları kapsamında Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illeri Fotovoltaik Güneş Elektriği Fizibilite Çalışmaları ve Meyve Dondurma ve Meyve Suyu Konsantresi Tesisi Ön Fizibilite Çalışması tamamlanmış olup kısa süre içerisinde basılı hale getirilecektir” dedi.

Açılış konuşmasının ardından, toplantı gündem maddelerinin değerlendirilmesi, aylık diğer gündem maddelerinin görüşülmesi ile devam etti.
ALİ İMAT
HABER80 GAZETESİ
www.seksenincisehir.com 

Yorum Gönder