banner13

banner12

banner38

banner35

TÜRKOĞLU: "3 BİN UYUYAN MAYIN VAR"

18 Eylül 2015 Cuma 16:07
Bu haber 3071 kez okundu

MHP Osmaniye Eski Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu: “3 bin uyuyan mayın var”

TÜRKOĞLU:
banner37
        MHP Osmaniye Eski Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu, PKK’nın çözüm sürecinde doğu-güneydoğuda boş durmadığını ve asfaltlanan il-ilçe yollarının altına tuzaklanmış 3 bin EYP (El Yapımı Patlayıcı) yerleştirdiğini iddia etti.

        UYUYAN MAYINLAR

        Telsiz ve cep telefonu kumandalı EYP’lerin asfalt altı ile menfezlere yerleştirilmesinin istihbarat raporlarına da yansıdığını öne süren Türkoğlu, “Örgüt ihanet süreci buzdolabına kaldırılınca uyuyan mayınlarını tek tek patlatarak asker ve polisi şehit ediyor” dedi.

        PKK MEŞRULAŞTIRILDI

        Türkoğlu, terör örgütü ile aynı masada müzakere yapan AKP’nin bir yandan PKK’yı diğer yandan da onun siyasi uzantılarını meşrulaştırdığını söyledi.

        SÜRECİ BALTALAMA ALGISI

        Türkoğlu, her gün mayın ya da EYP tuzaklı saldırılarla şehit verilmesine yol açan süreci şöyle değerlendirdi:

        “Sözde müzakerelerin devam ettiği çözüm denilen ihanet sürecinde PKK’ya rahat hareket edebileceği geniş bir alın açıldı. Bunu yaparken de PKK’ya müdahale edenin provakatör olacağı, süreci baltalayacağı, barış ve huzur istemeyen olarak addedilebileceği açıkça ifade edildi.

        ASKERİN DİRENCİ KIRILDI

        Bir yandan bu algı, bir yandan Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk gibi davalarla direnci kırılan güvenlik güçleri süreci provoke etmemek adına ya da Demokles’in kılıcı gibi tepesinde sallanan darbeci yakıştırması, Silivri yolları gibi tehditler yüzünden kışlasına, karakoluna çekilmek zorunda kaldı”

        TSK SAĞIR KALDI

        GES’in MİT’e devredilmesiyle TSK’nın kör ve sağır kaldığını öne süren Türkoğlu, “İlgi alanı istihbarattan çok siyasetin şekillenmesi olan MİT ve paralel yapı diye çökertilen emniyetin terör/istihbarat birimleri de bu halkaya eklenince kocaman bir güvenlik boşluğu doğdu. PKK’da bu boşluğu yollara ve asfalt altlarına mayın tuzakları yerleştirerek değerlendirdi” dedi.

        ASFALTI KİMLER ATTI?

        PKK’nın asfaltlanmış yollar ile menfezlere mayın ve el yapımı patlayıcıları nasıl yerleştirdiğinin istihbarat birimlerince görmezden gelindiğini savunan Türkoğlu şöyle konuştu:

        “PKK, tuzaklanmış mayınlama işlemini son üç yıldaki yol yapımı, asfalt dökme ve menfez yerleştirme sürecinde gerçekleştirdi. Önce teröristler yollara mayın ve EYP yerleştirdi. Daha sonra taşeron şirketler ile bazı HDP’li belediyeler bomba gömülen yolları asfaltlayarak kurulan tuzağı gizledi”

        ÖNEMLİ SORULAR

        Türkoğlu, Temmuz ayından bu yana 132 asker ve polisin şehit edildiğine dikkat çekerek şu soruları yöneltti:

        -Bu tuzaklanmış patlayıcılar asfalt altına, yol kenarına ya da menfezlere yerleştirilirken devletin istihbarat ve güvenlik birimleri ne yapıyordu?

        -Asfaltların altında ‘uyuyan’ bu bombaları kim koydu? Yolu yapan müteahhitler ve ya taşeronları kim? Bunların PKK ya da HDP ile ilişkileri var mı? Bu yolları yapan belediyelerin ve özel idarelerin yöneticisi ve personeli sorgulandı mı? Bu kurumların araçları mayınlar yerleştirilirken kullanıldı mı?” dedi.


K@rdelen Haber Ajansı

Yorum Gönder