banner13

banner12

banner38

banner35

BASIN KARTLARI YÖNETMELİĞİNE AGC’DEN TAM DESTEK

27 Ağustos 2015 Perşembe 17:42
Bu haber 2913 kez okundu

Yeni Basın Kartı Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

BASIN KARTLARI YÖNETMELİĞİNE AGC'DEN TAM DESTEK
      Yeni Basın Kartı Yönetmeliği ile ilgili bir açıklama yapan Osmaniye Aktif Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ali Cihangir, “Çıkartılan yeni yönetmelikte yapılan köklü değişiklikler bizleri memnun etti. Özellikle artık Basın Kartları Komisyonu’nda Anadolu’da çalışan meslektaşlarımızın ve yayın hayatını devam ettiren gazetelerin temsilcilerinin de yer almış olması bizleri daha da mutlu etti. Yönetmelikte yapılan değişiklik ile Anadolu’daki 1.200 gazeteyi Basın İlan Kurumunda temsil eden ve seçimle göreve gelmiş bulunan 3 temsilcimizin bu komisyonda da görev yapacak olmaları Anadolu Basını açısından çok önemli bir gelişme ve hakkın sahibine teslim edilmesidir.” dedi.
      Basın Kartları Yönetmeliğine AGC’den tam destek
      Basın Kartı Komisyonunun daha demokratik bir yapıya kavuştuğunu vurgulayan Cihangir, “Yönetmelikte yapılan değişiklikle elde edilen kazanımların en önemlilerinden birisi de bekleme sürelerinin kısaltılması,  Basın-İş Kanunu kapsamında 5 yıl çalıştığını belgelendiren meslektaşlarımıza bekleme süresine tabi tutulmadan basın kartı verilmesidir. Diğer taraftan Engellilik durumunun usulüne uygun olarak belgelendirilmesi koşuluyla, basın yayın kuruluşlarının engelli kontenjanlarında çalışan meslektaşlarımızdan bir kişinin de bekleme süresine tabi tutulmadan basın kartı verilecek olması da bu yönetmeliğin en önemli maddelerinden birisidir. Bu tür pozitif ayırımcılığı düşünen yetkilileri de kutluyoruz. Bununla birlikte; online başvuru, başvurularını yapan meslektaşlarımıza durumları ile ilgili sms ile bilgi verilmesi, online mesleki çalışma gönderimi, gazete ve dergi örneklerinin PDF formatında online olarak gönderilmesi ve e-Komisyon oluşturulması gibi yeniliklerin hukuki zeminin de sağlanmış olması çok önemli gelişme ve değişimlerdir.” diye konuştu. 
      Türkiye’nin en üst çatı basın meslek örgütü olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu temsilcilerinin de Basın Kartları komisyonda yer alması gerektiğini de belirten AGC Başkanı Cihangir, “Gazeteciler Konfederasyonumuzun ve Cemiyetimizin bir süredir beklediği ve mücadelesini verdiği bu değişikliklerin meslektaşlarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

 

Yorum Gönder