banner13

banner12

banner38

banner35

BAKAMAYACAĞINIZ HAYVANI SAHİPLENMEYİN

08 Ekim 2015 Perşembe 04:06
Bu haber 2643 kez okundu

"Bakımını üstlendiğimiz hayvanların yiyeceklerini, içeceklerini düzenli verelim. Aşılarını zamanında yaptıralım. Hayvanlara eziyet etmeyelim, edenlere müsaade etmeyelim."

BAKAMAYACAĞINIZ HAYVANI SAHİPLENMEYİN
banner37
      Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7'nci Bölge Müdürlüğü Osmaniye Şube Müdürü Nuri YILMAZ, vatandaşlara uyarılarda bulunarak, bakamayacakları hayvanları sahiplenmemelerini istedi.
       Nuri YILMAZ, "Doğal dengenin sürdürülebilir şekilde devamını sağlayabilmek, bu dünyada aynı ortamı paylaştığımız diğer canlıların da yaşama hakkına saygı duymakla mümkündür. İnsanların kötü davranışları ve bilinçsizce müdahaleleri ile bazı hayvanların soylarının tükendiği ve bazılarının ise tükenmeye yüz tuttuğu görülmektedir. Bu durum, hayvanların korunması için bazı ek tedbirlerin alınmasını ve hiç vakit geçirilmeden STK, gönüllü kişi ve kuruluşlarla beraber ortak hareket edilmesini zorunlu hale getirmektedir." dedi. 
      Hayvanları Koruma Kanunuyla bütün hayvanların yaşama haklarının güvence altına alındığına dikkat çeken yılmaz, "Hayvanlara karşı her çeşit kötü muamele ve uygulamalar yasaklanmış ve kanuni müeyyidelere bağlanmıştır. Ayrıca, her İl’de kurulan “İl Hayvanları Koruma Kurulu” tarafından sürecin takip edilmesi hüküm altına alınmıştır. Bizler de duyarlı vatandaşlar olarak; Zor durumda kalmış hayvanlara yardımcı olarak koruyalım. Bakımını üstlendiğimiz hayvanların yiyeceklerini, içeceklerini düzenli verelim. Aşılarını zamanında yaptıralım. Hayvanlara eziyet etmeyelim, edenlere müsaade etmeyelim. Yaban hayvanlarının yuvalarını bozmayalım. Yumurtalarını almayalım. Yasadışı avlanma yapmayalım. Hayvanları korkutmayalım, ürkütmeyelim. Onlara şakadan da olsa eziyet etmeyelim. Biz almazsak belki bakabilecek biri alır düşüncesiyle bakamayacağımız hayvanları sahiplenmeyelim. Yiyecek artıklarımızı, özellikle ekmeği, çöplüğe atacağımıza yakınımızda bulunan hayvan besleyicilerine verelim." diye bilgi verdi. 
       Yılmaz, "Doğayı bizimle paylaşan sevimli dostların acı ve ızdırap çekmeden yaşama haklarının güvence altına alınması hususunda herkesi kendisini sorumlu ve zorunlu hissetmesi en büyük temennimizdir." dedi.
      

Yorum Gönder