banner13

banner12

banner38

banner35

NÜKLEER ENERJİYE NE DİYELİM

NÜKLEER ENERJİYE NE DİYELİM

NAZIM GÜNAY

11 Ağustos 2017, 10:02
Bu makale 1380 kez okundu
      Nükleer enerji deyince insanların büyük bir kesiminde ister istemez bir irkilme oluyor. Zaten kelimenin kendisi bile ürkütücü. Özellikle de yıllar önce Çernobil olayını yaşayan insanlarımızdaki ürkütücülük had safhada… Şöyle küçük çapta bir anket yapacak olsak sanırım çoğunluk nükleer enerjiye karşı çıkar.
      Emekli olmadan birkaç yıl önce Kazakistan’da üç yıl görev yaptım. Sanırım ikinci eğitim yılı başındaydı bir ev kiralayacaktım; ev sahibiyle anlaşma yapıyoruz. Bana dedi ki: “Sıcak su, soğuk su, doğalgaz, telefon her şey kiraya dâhil, sadece elektrik sana ait.” Kabul ettim ve anlaştık. O evde tam dokuz ay oturdum. Çıkacağım zaman ev sahibine: “Elektriği öğren de ne kadar tutuyorsa ödeyim” dedim. Öğrendi geldi. Ne kadar tuttu dersiniz? Bizim paramızla tam 45 TL… Hatta bir ara doğalgazda problem oldu bir süre iş yerinden elektrikli soba götürüp yakmıştım. Buna rağmen ayda 5 TL.
      Bazen kaldırımda gril tavuk yapanlar görüyordum. Tavukları çevirerek kızartan cihazın fişini bir dükkânın prizine takmış, kaldırımda bu işi yapıyor. O cihazın ne kadar elektrik sarf edeceğini tahmin edersiniz. Orada elektrik çok ucuz olduğu için herhangi tanıdık bir dükkân sahibine elektrik için ricada bulunuyor, biraz katkı da yapınca herkes kabul edebiliyor.
      Türkiye’nin komşularına bakıyorum, nükleer enerjiyi kullanmayan yok gibi. Hemen aklıma gelen komşulardan Bulgaristan, Ukrayna, Ermenistan, İrankullanıyor. Ayrıca Dünya ülkelerine bakacak olursak: ABD, Rusya, Çin, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, Macaristan, İspanya, Hollanda, İsviçre, İsveç, Güney Kore, Hindistan ve daha epey ülke bu enerjiyi kullanırken, bizim insanımıza sorarsan “Aman çok tehlikeli!” düşüncesi var… Peki biz kullanmayınca tehlikeden uzak mı kalmış olduk? Bu komşularımızdaki nükleer enerji santralleri bizim için bir tehlike oluşturmuyorlar mı? Bir söz var: “Dam yanarsa sıçan da yanar.” Bizim çevrecilerimiz böyle bir şeyden söz ettiğinizde hemen pankartları alıp eylem yaparlar. Hâlbuki bunun çevreye bile katkısı var. Maymuna soba yakmayı öğretmişler, yazın da yakmış…
      Şöyle bir düşünelim: Türkiye’de elektrik bu denli ucuzlarsa aklımıza gelen-gelmeyen birçok şey değişir. Benim aklıma ilk gelen şey elektrikle çalışan arabalar… Herkes bu arabalara ve elektrikli bisikletlere yönelecek. Petrole ihtiyaç gün geçtikçe azalacak. Tabi petrolle çalışan arabalar da petrol de ucuzlayacak. Sıcaktan bunalan birçok insan evine rahatça klima taktırabilecek. 
(Bu arada Osmaniye’mizde güzel ve serin bir uyku için her akşam Zorkun yaylasına gidip erken saatlerde dönen esnaf da bu gidişleri seyrekleştirecek.)
      Termik santrallere ben de karşıyım ama nükleer enerjinin bir an önce ülkeme gelmesi bir vatandaş olarak beni ziyadesiyle memnun eder. Kimin yaptırdığı beni hiç mi hiç ilgilendirmez. Benim için ülkemin menfaati her şeyden önce gelir. Nükleer enerjinin yanında RÜZGÂR ENERJİSİ ve GÜNEŞ ENERJİSİ santrallerinin olması çok daha güzel; fakat onların oluşturulması sanırım biraz daha zaman alacak. Çünkü güneşten ve rüzgârdan yararlanmak için yer ayarlamak gerekiyor. 
      Ben nükleer enerjiye evet diyorum… Saygılar.
      Nazım GÜNAY
      Emekli Edebiyat Öğretmeni

Yorum Gönder