banner13

banner12

banner38

banner35

Kurban

Kurban

ÖMER BAHÇECİ

02 Eylül 2017, 14:00
Bu makale 1401 kez okundu
"Kurban olayım." 
"Gadanı alsınlar." 
Gibi benzer söylemler geliştirmişizdir; karşımızdakine yakınlığımızı, candanlığımızı hissettirebilmek arzusuyla.
"Kurban kesmek." "Kurban etmek."
"Kurbanlık." kavramlarıyla kestiğimiz hayvanı Yüce Yaradan'ın rızası için hediye olarak sunma, Allah'ın rızasına uygun teslim oluş, kendi canım, malım, herşeyim senin emrine, senin yoluna fedadır diye bilmedir kurban.
İsmail a.s. , İbrahim a.s. Habil a.s. gibi ihlasla, samimiyetle; takva ile Allah'a yakınlıktır, arzuhâldir Kurban...
Maide sûresi 27. ayeti celilede Yüce Dost Allahu Teâla; "Onlara, Âdem’in iki oğlunun haberini gerçek olarak anlat: Hani birer kurban takdim etmişlerdi de birisinden kabul edilmiş, diğerinden ise kabul edilmemişti. (Kurbanı kabul edilmeyen kardeş, kıskançlık yüzünden), ‘And olsun seni öldüreceğim.’ dedi. Diğeri de ‘Allah ancak takvâ sahiplerinden kabul eder.’ dedi…”
Âdem a.s.'ın çocuklarının belkide ilk sınavı buydu. Yüce Allah; "Ey insanlar ve cinler, ancak ve ancak Biz sizi imtihan için; kulluk için vâreyledik." buyurması... Yine "Siz başıboş yaratıldığınızı mı sanıyorsunuz." buyurması... bizlerin yaradılış formatımıza uygun bir hayat sürmemiz için geçmiş milletlerin yaşadıkları yerleri gezip görerek, Kur'an-ı Kerim 'de geçmiş milletlerin kıssalarının betimleme yapılarak âdeta anlatılan kıssaların zihinlerimize kazılarak, yaşanmış olaylara ibret nazarıyla bakmamız, rızaya uygun hayat sürmemiz arzulanmaktadır.
Hac sûresi 34. ayeti celilede Yüce Allah;
“Biz, her ümmete -(Kurban kesmeye uygun) hayvan cinsinden kendilerine rızık olarak verdiklerimiz üzerine Allah’ın adını ansınlar diye kurban kesmeyi gerekli kıldık. İmdi, İlâhınız, bir tek İlah’tır. Öyle ise, O’na teslim olun. (Ey Muhammed!) O ihlâslı ve mütevâzi insanları müjdele!” diye buyurulmaktadır.
Hac sûresi 28. ayeti celilede; “Kendilerine ait birtakım yararlara tanık olsunlar. Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ansınlar. İşte bunlardan yiyin, sıkıntı içindeki fakiri de doyurun”. buyurulan ayetler bizlere rızık olarak verilenlerin helalinden istifade ederek ihtiyaç sahiplerine de ikramda bulunmamız istenmektedir.
Kevser sûresi 2. ayeti celilede; “Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes.”
Sâffât sûresi 107. ayeti celilede; “Biz, oğluna bedel ona büyük bir kurban verdik.”
En'âm sûresi 162. ayeti celilede; “De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir.” buyurularak yapılan her işin Allah için olması, Allah tarafından arzu edilen neticeye uygun olması arzulanmaktadır.
Hac sûresi 36-37. ayeti celilede; “Kurbanlık büyükbaş hayvanları da sizin için Allah’ın dininin nişânelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken kurban edeceğinizde üzerlerine Allah’ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yeyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.”, “Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan ancak, sizin O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir. (takvanızdır.)”
Değerli dostlar...
Kurban ibadeti;
Samimiyettir,
Cömerliktir,
İhlâstır, 
Takvâdır.
Kurban olmak gerek.
Kurban etmek gerek.
Her evde Allah'a kurban olanlar olmalı: Allah için Allah'ın dinini anlatan kurbanlar...
Her evde; rol model olabilecek bir şahsiyet yetiştirilmeli. Rol model şahsiyet olması için Allah 'ın dinini yaşayan, yaşatan, anlatan, mihmandar olabilen, hedefler belirleyebilecek öngörüde olabilmeliyiz.
Yüce Allah; "İçinizden birileri birilerinizi uyarsın." buyuruyor.
Bu uyarıcıları da Yüce Allah; " Âlimler; Peygamberlerin vârisleridir." buyurarak, âlimleri tâçlandırıyor.
Kurbanlar;
Gurbet eldeki fakir mümin kardeşlerimize selamdır, 
kelâmdır, 
elçidir, 
birlik beraberlik mesajıdır.
Kurbanlar;
Konu komşuyla, 
hısım akrabayla, dostlarla muhabbettir.
Kurbanlar;
İhtiyaç sahibi olan ile ihtiyaç sahibine el uzatan veren elin, din kardeşliğinde Allah rızasında buluşmadır.
Kurbanlar;
Allah'ın emrine yakınlık için sunulan Habil a.s. gibi cömertçe, mertçe, ihlâsla malının en iyisini; canı için, kulluğu için kurban edebilmektir.
Kurbanlar;
İbrahim a.s.'ın bayram arefesinden bir gün önce TERVİYE GÜNÜ rüyasında oğlu İsmail a.s. 'ı KURBAN ettiğini görmesi. Yine bayram arefesinde aynı rüyayı görmesi. Bayram günü de aynı rüyayı görünce İbrahim a.s. konuyu oğlu İsmail a.s. 'a açtığında "bende aynı rüyayı gördüm." demesi üzerine baba oğulun ikisininde Allah emrettiyse diye teslimiyet göstermeleridir KURBAN.
Bu teslimiyet üzerine, Yüce Yaradan 'ın Kurban olarak İsmail'in nezdinde kendi canının ve teslimiyetinin yerine kurbanlıklardan uygun olanın kurban edilmesi, takdiri ilâhide arzu edilen olmuştur.
Her evin İsmailleri,
İbrahimleri,
Hâbilleri olmalı...
Yüce Dost Allahu Teâla evlerimizde; bizlere rol model olabilen bir ahlâkı, erdemli davranışları yaşamayı ve yaşatabilmeyi nasip eylesin.
Kurbanlarımızı samimiyetle keserek, ALLAH'A KURBAN olabilmeyi cümlemize lutfeylesin inşallah.
Slm ve dua ile. 
....
Ömer Bahçeci

Yorum Gönder