banner13

banner12

banner38

banner35

Güneysu Dergisi 8. Şiir Şöleni düzenlendi

09 Nisan 2018 Pazartesi 11:43
Bu haber 1329 kez okundu

Güneysu Dergisi 8. Şiir Şöleni düzenlendi

Güneysu Dergisi 8. Şiir Şöleni düzenlendi
banner37
Osmaniye Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti (CGC) tarafından Güneysu Dergisi 8.Şiir Şöleni düzenlendi.

Doğa Koleji salonunda düzenlenen etkinlikte misafirler ilk önce salon girişinde açılan 1985’ten bugüne Güneysu Dergisi kapak fotoğraflarından oluşan sergiyi gezdi.

Etkinlik, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Doğa Koleji öğrenci korosunun müzik dinletisi ile başladı.

Etkinliğe, Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun ile birlikte İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik, Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mahmut Kahraman, Basın Yayın Enformasyon Adana Şube Müdürü Mustafa Naci Dönmez, Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Bukan, BBP İl Başkanı İsmail Gümüş, bazı Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda şiir sever ve vatandaş katıldı.

CGC Başkanı Ali Cihangir, yaptığı açılış konuşmasında, cemiyetin yayını Güneysu Dergisi’nin kentin en eski kültür, sanat ve edebiyat dergisi olduğunu belirtti.

Türkiye Genelinden ve Osmaniye’li19 şairi Osmaniye’de konuk etmekten mutlu olduğunu ifade eden Cihangir, şunları kaydetti:

“1985 yılında Osmaniyemizde bir grup edebiyat gönüllüsü büyüklerimizin yayın hayatına başlattığı Güneysu dergisini, 12 yıl aradan sonra 2012 yılında yeniden çıkartmanın ve bugün de 11 yıl aradan sonra Güneysu Şiir Şölenlerini yeniden başlatmanın heyecanını, gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Güneysu Dergisi 33 yıllık mazisiyle kentimizin en eski ve köklü kültür, sanat ve edebiyat dergilerdendir. 2000 yılında derginin yayın hayatına ara verilmişti ancak bu derginin yaşatılması gerekiyordu. Bizler Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti olarak bu derginin kurucuları olan Rahmetli Ahmet Neşet Dinçer, Rahmetli Salih Sefa Yazar, Mehmet Avşar, Bestami Yazgan gibi değerli üstatlarımıza vefa borcu olarak 2012’de Güneysu Dergisini yayın ilkeleri doğrultusunda yeniden yayın hayatına başlattın. Bugün birbirinden değerli şairlerimizin katıldığı Güneysu Dergisi 8.Şiir Şölenini bundan sonrada devam ettirmeye kararlıyız.

Bu bağlamda bizlere moral ve motivasyon desteği veren Sayın Bestami Yazgan, Musa Serin, Osman Karataş, Tayyip Atmaca ve çok değerli hocam Mehmet Avşar gibi dergimizin emektarlarına bir kez daha teşekkür ediyorum.

Bugün bu şiir şölenimizin yapılmasında destekleri bulunan Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kuruluna, Düziçi Belediye Başkanımız Sayın Ökkeş Namlı’ya, Doğa Kolejine, Osmaniye Ticaret Borsası Yönetimine, İbn-i Sina Hastanesine, Benim Çarşım Mağazasına, Gala Sosyal Tesislerine, Uzman Dr. Mustafa Sönmezler’e de ayrıca şükranlarımızı sunuyorum.”

Konuşmanın ardından Yusuf Dursun, Bestami Yazgan, Tayyip Atmaca, Fatma Aksu, Bahadır Erdem Bülbül, Ahmet Doğru, Onur Dölek, Hayrettin Durmuş, Selma Erdem Durmuş, Mehmet Gözükara, Mehmet Ali Kalkan, Ayşe Melek Kaynar, Celalettin Kurt, Seyfi Metin, Ali Parlak, Ercan Sağlam, Ünal Besen ve Ahmet Yılmaz şiirlerini okudu.

Etkinliğe katılan şairlere günün anısına isimlerinin yazıldığı Ay Yıldızlı birer duvar saati ile çeşitli hediyeler takdim edildi.

Derginin Emektarları ve kurucularından Eğitimci Şair Mehmet Avşar, Osman Karataş ve Musa Serin’e de vefa plaketi takdim edildi.

Etkinliğe TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Osmaniye Milletvekilleri Dr. Suat Önel ve Mücahit Durmuşoğlu, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı da birer kutlama mesajı gönderdi.
ÜMİT KAHRAMAN 

Yorum Gönder