banner13

banner12

banner38

banner35

Dörtyol Tarihine Sahip Çıkıyor

31 Ekim 2017 Salı 14:54
Bu haber 1316 kez okundu

Dörtyol Tarihine Sahip Çıkıyor

Dörtyol Tarihine Sahip Çıkıyor
Dörtyol Belediyesi tarafından Yeniyurt Mahallesinde bulunan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Hatay’ın Anavatana katılması için hazırlıklarını yaptığı ev restore ediliyor.

Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy’un talimatları doğrultusunda Dörtyol Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri restorasyon hazırlıklarına başladı. Atatürk Evi restorasyon ve peyzaj düzenlemesinin ardından Dörtyol Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülecek. Bu anlamda bir çalışma başlatan Dörtyol Belediyesi, tarihi nitelikte bulunan ve milli mücadele dönemine ait eşyaları toplama kampanyası başlattı. Toplanan eşyalar korunmak için Atatürk Evi Müzesinde sergilenecek. Bu anlamda ellerinde bu nitelikte eşya bulunan vatandaşlarımızın Dörtyol Belediyesi Basın Yayın Bürosuna veya 444 7 712 Çağrı Merkezine ulaşmaları yeterli olacaktır.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, “Bildiğiniz üzere Yeniyurt Mahallemizde bulunan Atatürk Evi ve Atatürk Çiftliği ile ilgili çalışmalarımız geçtiğimiz yıl başladı. İlk olarak Atatürk Çiftliğimizi düzenleyerek vatandaşlarımızın kullanabileceği ve Binicilik yapabileceği bir mekâna dönüştürdük. Şimdi ise Çiftliğimizin yanında bulunan Atatürk Evimizi Restore ediyoruz. Bildiğiniz üzere Gazi Mustafa Kemal Atatürk Hatay’ın anavatana katılmasını çok arzuluyor ve çok istiyordu. Hatayla ilgili planlarını da Yeniyurt Mahallemizde bulunan bu tarihi evde yaptı. Ne yazık ki Atamızın ömrü buna yetmedi ama planları gerçekleşti ve Hatay anavatana katıldı. Bizim de en büyük gurur kaynağımız bu ev ile vesile oluşumuzdur. İnşallah en kısa zamanda restorasyonunu bitirerek vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Bu anlamda müzeye dönüştüreceğimiz Atatürk Evimize tarihi eşya anlamında katkı yapmak isteyen vatandaşlarımız 444 7 712 numaralı çağrı merkezimizi veya Dörtyol Belediyesi Basın Yayın Bürosuna ulaşmaları yeterli olacaktır.” dedi.

Yorum Gönder