banner13

banner12

banner38

banner35

Bayram

Bayram

AHMET YILMAZ

02 Eylül 2017, 14:01
Bu makale 1365 kez okundu
Güzelliğine tutkun olduğumuz, sevgilerimizi onunla ifade ettiğimiz, kokusuna hayran olduğumuz çiçekler baharı çok sever. Onun için her bahar bir çiçekle gelir denilmiştir. Bazen baharın geldiğini zannedip erken açarak felaketlere uğrasa da, çiçekler baharın geldiğini haykırmaktan vazgeçmezler. Baharlar ve çiçekler özeldir ve insanlar tarafından çok sevilir.
İnsanlar için, bayramlar da farklı ve özeldir. Bugün bayramlar biraz özünden uzaklaşmış gibi görünüyor. Kimileri bayram benim neyime deyip bayramı hafife alıyor, Kimileri uyulması gereken bir protokol gibi algılıyor. Bazı kişiler dünyada bu kadar zulüm ve gözyaşı varken nasıl bayram yapılır ki diye soruyor, bazıları da deliye her gün bayram diye kesip atıyor. Fakat yine de Bayramlar özelliğini ve önemini kaybetmiyor.
Aslında bayramlar; Bayram yapın emriyle bildirilmiş olan bir ibadet, bilinmeyen türlü nimetlere kavuşmanın haber verildiği bir müjde, Gönüllerin hassaslaşarak yaratıcıya yönlendiği bir niyaz, Akrabaya, komşuya, arkadaşa ve nihayet dosta bir vuslat olarak düşünülmelidir. Bu anlayış içerisinde sevinç ve coşkuyla yaşanmalıdır bayramlar. Tabi mazlumları, öksüzleri, çaresizleri unutmamak lazımdır. Yeryüzündeki gözyaşı ve feryatların duyulması gerekiyor. Zaten Baharı haber veren çiçekler gibi, Bayramı haber veren hüzünler hep vardır. Acılara ve zulümlere sebep olarak bayramların gelişini hüzünlerle öğrenmemizi sağlayanlar bayramların bayram olarak yaşanmasını istememektedirler.
Hiç düşündünüz mü hayatımızda kaç bayram yaşadık acaba Yaşımızı ikiyle çarparak hesap etmek mümkün belki. Çıkan rakam kadar mı bayram yaptık, yoksa çocukluğumuzda yaşadığımız bayramlar mı aklımızda kalan. Bu bayram yaşadığımız, aklımızda kalan bayramlardan birisi olsun.
Her bahar çiçeklerle, her bayram hüzünlerle gelir. Çiçekler zamansız açıp fırtınanın hışmına uğrasa bile baharlar güzeldir. Bayramlar hüzünlerle gelse bile bayramlar güzeldir ve bayram gibi yaşanmalıdır. Bayramların gerçek bayramlar olması dileğiyle hepinizin bayramını kutluyorum.

Yorum Gönder